Araç Değer Kaybı

Araç Trafik Kazasında Aracınız 160.000 Kilometre Altında olmalıdır.

Daha evvel Aracınızın aynı bölgeden  başka bir hasarının olmaması gerekmektedir.

Trafik Kazasınına Karışan En Az 2 Araç olmalıdır.

Karşı tarafın kusur oranı daha yüksek olmalıdır.

DEĞER KAYBI TAZMİNATI ALABİLİRSİNİZ.

Kazalı Araçların Değer Kaybı

Kaza nedeni ile tadilat görmüş araçlarda ikinci el nominal değerinde oluşacak azalmadır. Doğal olarak kazalı araçlar satım esnasında; değer olarak ederini fazlasıyla kaybetmektedir.

Tanımsal olarak ele alacak olursak, araç değer kaybı kazaya karışmış aracın onarımı ve satışı arasındaki geçen süreçteki değerindeki eksilmedir. Aracınız kaza geçirdikten sonra  bütün aksamları ile tam olarak tamir edilse bile kazalı araç damgası yemesi 2. El piyasa değerini düşürdüğü için çok büyük zarar verecektir.

Aracın kaza bilgileri tramer kayıtlarında görülebilmektedir. Alıcıların ilk baktıkları aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığıdır. Araç sahibi için araç değer kaybı ikinci el araç satım işlemlerinde önemlidir. Pek çok sürücü tarafından tam olarak bilinmese de kazaya karışılan durumlarda tazminat kavramı ve hasar belgesi araç değer kaybı için temel öğeleri oluşturmaktadır.

Hasar Değer Kaybı tazminatının belirlenmesi sırasında, önceden belirlenmiş kriterler baz alınmak suretiyle  uzmanlarımız tarafından doğru ve hakkaniyetli bir şekilde raporlanmaktadır.

Araçlarda Tazminat Gerçeği

Kaza meydana geldiğinde gerek polis tarafından tutulan tutanaklarda, gerekse bilirkişi raporlarında muhakkak bir kusurlu taraf bulunmaktadır. Her iki tarafın ya da tek bir tarafında kusurlu olması ve kusur oranı araçtaki değer noksanlığında dikkate alınır. Burada etiğe uygun olan kusurlu tarafın zarar verdiği mağdurun aracının tadilatını karşılamasıdır.

Tazminat Hesaplamada Baz Alınmaktadır

Kaza esnasında kusurlu taraf, bütünlemesine ele alırsak araç sahibi, şoförü ve trafik sigortası mesul olacaktır. Kazadan sonra tazminat isteminizi aracınız için yapabilirsiniz.

Tazminatı hesaplama; baz alacak olursak aracın kilometresi, yaşı, modeli gibi unsurların yanında aracın aldığı hasar önceki kaza geçmişi de dikkate alınarak hesaplama yapılır. Uzmanlar hesaplama yaparken bütün kriterleri hesaba katarlar.

Hasar Anında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Aracınızın kaza geçirmiş olmasından dolayı oluşacak değer düşüklüğü satım esnasında olumsuz etkileyecektir. Bu kaçınılmaz bir gerçektir. Araç hasarında getirilmesi istenilen belgeler, sigorta şirketlerinin istemine göre oluşturulmaktadır. İnceleyecek olursak Kaza tutanağı, ifadeler ve görgü tanıklarının beyanları, araçların ruhsatları ve ehliyet, şoförlerin alkol durumları, sahip ya da sürücülerin kimlik numaraları, mağduriyete uğramış sürücünün banka bilgileri talep edilir.

Kaza anında ölüm meydan gelmiş ise bu durumda ek olarak veraset ilamı mevtanın gelir durumu, otopsi tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği istenilir. Sürekli malüliyet meydan gelmesi halinde ise ek olarak; kazadan sonra muayenesi ile ilgili doktor raporları, kaza nedeni ile daimlik ve kesinlik arz eden heyet raporları, malül kalan şahsın önce ve sonrasına ait gelir durumu istenir.

Kaza sebebiyle kazanın büyüklüğüne göre hayatınızda olağan üstü değişiklikler olacağı açıktır. Hem maddi hem manevi açıdan büyük bir yıkım ve travmaya neden olmaktadır. Bu yüzden trafik kurallarına tam anlamı ile uymak hem kendiniz hem varisleriniz hem de ülkemiz için temel gerçektir.

0545 375 91 10