Hasar Danışmanlığı

Bursa Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.

Uzman eksper kadromuzla, yurdumuzun tümünde Hasar Değer Kaybı tazminatı alınabilmesi için hizmet vermekteyiz.

Hasar Durumları

 

Günümüzde maddi anlamda değeri olan tüm kıymetli eşya ve araçlarda herhangi bir kaza, doğal afet veya hırsızlık sebebiyle çeşitli hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarların tazmini ya da eski hale getirilmesi konusunda uzmanlık gerektiren bilirkişiler tarafından hasar danışmanlık hizmeti verilmektedir. Malın eski hale getirilmesi ya da değeri ölçüsünde nakit ödeme ile tazmin yoluna gidilmektedir.

Araçların kaza geçirmesi durumunda, kazaya karışan araçların hasar tazmini için öncelikle trafik sigortası devlet kanunları ile zorunlu hale gelmiştir. Bir de özel kasko sigortası ile sigortalanması bu araçların uğradığı kayıpları karşılaması yönünden oldukça önemlidir.

 

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası devlet tarafından tüm araçlara yapılması zorunlu kılınmış herhangi bir kaza ya da doğal afet sonucunda oluşan hem bedeni hem de maddi zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Trafik kazası gerçekleştiğinde kazaya karışan diğer aracın tazminini gerçekleştirir.

 

Kasko Nedir?

Kasko, araçların kaza yapması halinde kazaya karışan araçların, hırsızlık, gasp, doğal afet gibi bedeni ve\veya maddi anlamda aracın fiziksel olarak uğradığı zararı karşılayan önemli bir sigorta grubudur. Kasko sigortası hasar danışmanlık yapan firmalar ile görüşülerek yıllık prim uygulaması ile gerçekleşir. Sigorta paket içerikleri farklılık gösterir. En önemli kısmı kapsadığı teminat şartları ve limitleridir. Dolayısıyla ödeme yapılan prim ile doğru orantılıdır.

 

Trafik Sigortası ile Kasko arasında Farklar Nedir?

Kasko hasar gören iki aracın da hasarını karşılama yetkisine sahiptir. Trafik sigortası sadece zarara uğrayan karşı aracın hasarını giderir. Kasko özel ve yapılması zorunlu olmayan bir sigorta türüdür Trafik sigortası devletin kanunları tarafından kesinlikle yapılması zorunlu olan sigortadır, yapılmadığı takdirde araç bağlanır ve cezası mevcuttur.

 Hasar Danışmanlığın Rolü Nedir?

Hasar danışmanlık, yukarıda belirtilen istenmeyen durumların gerçekleşmesinden sonra bilirkişi tarafından oluşan hasarın tespiti ile gerçekleştirilir. Kaza tutanaklarını raporlar ve kendi bağlı olduğu sigorta şirketine gönderir.

Bedeni bir kayıp söz konusu ise ki bu durum en üzücü tablodur. Bu durumda şirket avukatları devreye girmek zorunda kalacaktır. Ortaya çıkan ve görülen davalar sonucunda manevi tazminat kararları söz konusu olacaktır. Bu durumda kazayı yapan kişinin sigorta poliçesi devreye girer ve ölümlü bir sonuç olmadığı takdirde sigorta tarafından desteklenir.

Araç eğer ciddi bir hasar almış ise yani kapı değişimi, boya yapılması göçük vs. gibi bu durumda yine hasar karşılanır ancak tüm kasko sigortalarının bir hasarsızlık indirimi denen yani bir yıl içerisinde hiç kaza yaşamamış ve sigorta kullanımına ihtiyaç duyulmaması durumunda bir sonraki yıl primlerinde belli yüzde oranında yapılan indirim yapılmayacaktır. Dolayısıyla hasar durumu bu anlamda önemlidir.

Unutulmamalıdır ki her sigorta şirketinin hasar danışmanlık yetkilisi mutlaka vardır. Burada önemli olan sigortanın devam ettiği sigorta şirketinin yapı itibariyle sağlam olmasıdır. Kasko işlemlerini yapmadan önce sigorta şirketi seçimlerimizi araştırarak doğru karar vermemiz gerekiyor. En önemlisi hasar ödemelerini zamanında gerçekleştiriyor mu? sorusuna yanıt alınması gerekiyor.

0545 375 91 10